e-motivasyon.net "Motivasyon Adresiniz"


Özdeyişler
Eğitimde Motivasyon
Başarının Felsefesi
Sample Image

      Dünya üzerinde tanımı yapılırken en çok zorlanılan kavramlardan birisi de, ‘başarı’dır. Çünkü başarının tanımı, zamandan zamana, toplumdan topluma ve kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Başarı neyi ifade eder, kimlere başarılı denir? Başarılı bir hayat neye benzer? Tüm bu soruların cevabını vermek, başarı kavramını ölçen belirgin ve temel kriterlerin olmaması nedeniyle çok zordur.

Devamını oku...
 
Motivasyon Her Şeydir !

Sample Image
      İnsanı anlatan her şeyde motivasyon vardır. Kurduğumuz düşlerde, kendimize koyduğumuz sınırlarda, geliştirdiğimiz inançlarda, bulduğumuz nedenlerde ve gerçekleştirdiğimiz tüm eylemlerde…En çok da dilimizdedir motivasyon, hiç düşürmeden kullanırız günlük yaşamımızda. Motivasyon, düşlerin hedeflere, hedeflerin de gerçeğe dönüştüğü her yerdedir.
Devamını oku...
 
Körler Ülkesindeki Kral
Sample Image

      Erasmus, “körler ülkesinde tek gözlü bir kişi kral olur” demiştir. Bu söz bir anlamda başarı kavramı için de geçerlidir. Başarı dediğimiz şey, sahip olduğumuz özelliklerin çevremizde ne kadar az bulunduğuyla da ilgilidir aslında. Yaşamda elde ettiğimiz sonuçlar, yarattığımız faydanın dünyada kaç kişinin yaşamını etkilediği ve bu değeri aynı şekilde ortaya koyabilecek kişilerin ne kadar az ya da çok olduğuyla yakından ilişkilidir.

Devamını oku...
 
Bilgi, Gerçeği Şekillendirir
 Sample Image

    Kitap çalışmasının sonuna yaklaşan Tayfun Topaloğlu yılın bu son yazısında "gerçek nedir" diye soruyor. Dünyadaki her insanın kendine ait bir gerçeği olduğunu ve gerçeğin öznel bir algılama biçimi olduğunu vurgulayan yazarımız, bu gerçeklik algısını şekillendiren şeyin ise öğrenilmiş bilgiler olduğunu ifade etmektedir. Bu harika yazının devamı için tıklayınız..!

Devamını oku...
 
Kişisel Motivasyon Yönetimi Teknikleri

 Sample Image      Tayfun Topaloğlu tarafından e-motivasyon.net için hazırlanan 60 özel motivasyon tekniği, kişisel motivasyonunuzu etkin şekilde yönetebilmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

 

Devamını oku...
 
Kişilik ve Motivasyon

Sample Image
      Birçoğumuz şu meşhur öyküyü zamanında bir kez duymuştur. Bir öğretmen, öğrencilerine bir insanın sahip olması gereken en önemli özellikleri sorar ve gelen yanıtların her biri için tahtaya yan yana gelecek şekilde 0 (sıfır) yazar. Öğrenciler, bilgi sahibi olmak, güzel konuşmak, zengin olmak vs. cevaplarını verir. Öğretmen bütün cevapları aldıktan sonra, sıfırların en başına 1 sayısını yazarak öğrencilerine döner ve şunu söyler, “evet bunların hepsi önemlidir ancak bir şeyi unuttunuz, eğer sağlam bir kişiliğiniz olmazsa bunların hiçbirinin bir değeri yoktur.”
Devamını oku...
 
Kişisel Değişim Yönetimi

Sample Image
      “Sen artık çok değiştin, eskiden böyle değildin, seni artık tanıyamıyorum!” “Sen eskiden de böyleydin, hiç değişmiyorsun, artık değişmelisin!” Bu cümleler size tanıdık geliyor değil mi? Zaman içinde herkesimden insanın hayatında bir defa olsun telaffuz ettiği ya da duyduğu ifadelerdir bunlar. Dışarıdan bakıldığında fark edilen, bazen kaçınılması gereken, bazense olması gereken bir farklılığı ifade eder. Peki, insanlar neden değişirler ve değişmezler ya da değişemezler? Nedir bu değişim? İnsanlar neden ve nasıl değişir? Değişim kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir durum mudur? Tüm bu soruların cevapları “Kişisel Değişim Yönetimi”nin ilgi alanına girmektedir.
          
Devamını oku...
 
Düşleme Sanatı

Sample Image
      “Düşleme Sanatı”, düş kurmanın ve düşleri yaşamanın sanatıdır. Düşleme sanatı, hayalindeki düşlere ulaşmak isteyen bizlere bir rehber görevi görür. Düşlemenin sanatsal yönü iki şekilde ifade edilir. İlk olarak düşlemek, ‘bireyselliği ve özgünlüğü’ içerirken ikincisi ise, bir ‘yaratma süreci’ni ifade etmektedir. Herkesin yaşamındaki düşler kişisel bir anlam taşır, bu nedenle kişiye özgüdür. Düşlemek ayrıca, kişinin kendi düşünü kurduğu ve düşünü yaşamaya çabaladığı bir yaratım sürecini ifade eder.
      
Devamını oku...
 
Ailelerin Misyonu ve Meslek Seçimi Üzerine
Sample Image      “İnsanın, yapacağı işini bulması, eşini bulmasına benzer” demiştir Maslow. Burada bu benzetmeyi yaparken aslında iki önemli noktayı vurgulamıştır Maslow. İlki, meslek seçimi, zorlu ve çaba sarf edilmesi gereken ciddi bir süreçtir. İkincisi, eğer yanlış bir seçim yapılırsa yaşamı bir zindana çevirebilecek potansiyele sahiptir. Meslek seçimi, ancak, vardığımızda nerede olduğumuzu anlayabileceğimiz, cennet veya cehennemden birine çıkan yol ayrımı gibidir.
Devamını oku...
 

Bookmark and ShareGüncel Facebook Sayfamız


Bookmark and Share


Bu Video 540 Bin Kez İzlendi


  Kanalımızı Ziyaret Edin
   youtube.com/emotivasyon   

Bookmark and Share

E-BÜLTEN
Bookmark and Share

 


   www.tayfuntopaloglu.com   

E-BÜLTEN
Son Anasayfa Yazıları

Bookmark and Share

Buradasınız  :Ana Sayfa