Zenginliğin Sırrı

“Albert Einstein trendedir. Bütün ceplerini ve çantalarını araştırmasına karşın biletini bulamaz. Bu arada kontrolör yaklaşır ve şöyle bir şeyler söyler: ‘Dr. Einstein, sizi herkes tanır. Princeton’un size başka bir tren bileti alacak parası olduğunu da biliyoruz.’
Einstein’in yanıtı da şöyle olur: ‘Benim endişem para değil. Bileti bulmak zorundayım; çünkü nereye gittiğimi unuttum.’
Tıpkı Einstein gibi, sizler de para için değil, nereye gittiğiniz hakkında endişelenmelisiniz. Nereye gittiğinizi keşfederseniz, para da zaten gelir.”

Guy Kawasaki  “Girişimcinin El Kitabı”
Taşlar Yoksa, Kemer de Yoktur!

Marco Polo, tek tek her taşıyla bir köprüyü anlatıyor.  “Peki köprüyü taşıyan taş hangisi?” diye sorar Kubilay Han.  “Köprüyü taşıyan şu taş ya da bu taş değil, taşların oluşturduğu kemerin kavsi,” der Marco.  Kubilay Han sessiz kalır bir süre, düşünür. Sonra ekler:  “Neden taşları anlatıp duruyorsun bana? Beni ilgilendiren tek şey var, o da kemer.”  Marco cevap verir: “Taşlar yoksa, kemer de yoktur.”  Italo Calvino  “Görünmez Kentler”
Osho Farkındalık Öyküleri

Unutkan bir profesör bir gün aniden ailesini ihmal ettiğine karar verdi, o yüzden o akşam eve gitti, karısını ve çocuklarını öptü, traş oldu, duş aldı, yemekten önce üstünü değişti ve yemek esnasında eğlenceli birkaç hikaye bile anlattı. Yemekten sonra keyifle masayı topladı, ve bulaşıkları tek başına yıkayıp durulamakta ısrar etti.

Okumaya devam et Osho Farkındalık Öyküleri

Gözlerin Camını Ara Sıra Yıkamak Gerek

e-motivasyon.net_motivasyon_gelisim_hikayeleri

Bir gün bir çocuğa sormuştum, deniz neden tuzludur diye…
Babası uzun bir sefere çıkmıştı…
Çocuk hemencecik karşılık verdi:
“Deniz tuzludur, çünkü denizciler durmadan ağlarlar!…”
Neden denizciler böyle çok ağlar ki..?
“Çünkü” dedi, “Yolculukları bitmez…”
“- Onun için de mendillerini hep direklere asıp kuruturlar!”
Gene sordum: Ya niçin insanlar üzgün olunca ağlar..?
“Çünkü” dedi,
“- Daha duru görebilelim diye gözlerin camını ara sıra yıkamak gerek…”

August Strindberg  – “Düş Oyunu”
İyilik ve Güzelliği Görebilmek

“Neden burada benim dışımda herkes bu kadar mutlu?”

“Çünkü onlar her yerdeki iyiliği ve güzelliği görmeyi öğrendiler,” dedi Usta.

“Ben niye her yerdeki iyiliği ve güzelliği görmüyorum?”

“Çünkü sen, içinde görmekte başarısız olduğunu dışında göremezsin.”

Anthony de Mello
Ters Etki Kanunu

Emile Coue, Ters Etki Kanunu adını verdiği bir kuralı keşfetti. Bazı şeyler vardır ki, yapmaya çalıştığın zaman tam tersi olur. Eğer yapmaya kalkışmazsan yapmayı başarabilirsin. Uyumak istiyorsun – ne yapabilirsin? Uyumak herkesin temel hakkıdır; ama ne yapabilirsin? Polisten yardım mı isteyeceksin? Uyuyamadığın zaman ne yapacaksın? Ne yaparsan yap rahatın kaçacak; çünkü tüm o çabaların uykuyu engelleyecek. Uyku çabasızlık durumudur. Tamamen rahatlarsan, hiçbir şey yapmadan, yavaş yavaş uykuya dalarsın. Ona doğru yürüyemezsin; ancak sürüklenirsin. Bu iş bilinçli çabayla olmaz.
Okumaya devam et Ters Etki Kanunu

Bir Olmak

Bir keşiş, mağarada meditasyon yapıyordu. O sırada içeri bir fare girdi ve sandaletini kemirmeye başladı. Keşiş kızgınlıkla gözlerini açtı:  “Neden dua ederken beni rahatsız ediyorsun?”  “Açım” dedi fare.  “Git buradan, ahmak fare”, diye uyardı keşiş,  “Ben Tanrı’yla Birliği arıyorum, beni nasıl rahatsız edersin?” Fare o zaman sordu:  “Daha benimle “bir” olamazsan, Tanrı’yla nasıl “bir” olmayı istersin?”

Thorwald Dethlefsen – Ruedige Dahike,  “Hastalık İyileşmeye Giden Yoldur”