Düşündüğün Şeyi Göreceksin!

“Gezginin biri yürüdüğü uzun yolun ardından bulduğu bir ağaç gölgesine oturur. Ve açtır, şurada biraz yiyecek olsaydı yerdim diye düşünür ve birden orada yiyecek belirir. Aç olduğu için hiç sorgulamadan bir güzel yer. Sonra uykusu gelir, şurada bir yatak olsaydı uyurdum diye, düşünür ve yatak belirir. Fakat yatarken adamın içini bir düşünce kaplar; neler oluyor? Etrafta kimse yok; ama yiyecek dedim geldi, yatak dedim geldi, şimdi hayaletler gelip beni yiyecek diye düşünür. Ve hayaletler gelip onu yer.

Hayatta kural aynıdır. Hayaletleri düşünürsen ortaya çıkacaklardır. Düşündüğün şeyi göreceksin. Düşmanları düşünürsen onları yaratacaksın, dostları düşünürsen onlar belirecek. Seversen, dört bir yanında sevgi belirir; nefret edersen, nefret belirir. Düşündüğün her şey mutlaka başına gelecektir.” Osho
Huzur – Osho Öyküsü

Zihnin huzura kavuşamaz. Zihin bir şey yapmak zorundadır, yalnız uyanıkken değil, uykudayken bile. Bir gün karını veya kocanı uyurken seyret; iki-üç saat sessiz otur ve yüzü izle. İnsanı değil maymunu göre­ ceksin. Uykuda bile bir sürü şey devam eder. Zihin meşguldür. Bu uyku derin olamaz, gerçekten gevşetici olamaz, çünkü çalışma devam ediyor. Gündüz devam eder, hiç ara yoktur; zihin aynı şekilde işlemeyi sürdürür. Sürekli bir iç gevezelik vardır; kendinle konuşmayı, içsel bir monologu sürdürürsün ve sıkılmana şaşırmamak lazım. Kendi kendini sıkıyorsun. Herkes sıkkın görünüyor.
Okumaya devam et Huzur – Osho Öyküsü

Sadece Otuz Santim – Bir Kararlılık Öyküsü

Altın madenleri ilk kez keşfedildiğinde Colorado’da şöyle bir şey oldu. Bir sürü insan sahip olduğu her şeyi sattı ve Colorado’ya gidip bulabildikleri kadar arazi satın aldı. Çünkü insanlar çok çabuk zengin oluyordu – günler içinde milyarder oluyorlardı. Bir adam koca bir tepeyi satın aldı. Her şeyi riske attı. Zengin bir adamdı. Her şeyi riske attı ve bir tepe dolusu altın kazanmak için bir tepe satın aldı. Ve altın madenini kazmak için var olan son teknolojik makineleri satın aldı…
Okumaya devam et Sadece Otuz Santim – Bir Kararlılık Öyküsü

Osho Farkındalık Öyküleri

Unutkan bir profesör bir gün aniden ailesini ihmal ettiğine karar verdi, o yüzden o akşam eve gitti, karısını ve çocuklarını öptü, traş oldu, duş aldı, yemekten önce üstünü değişti ve yemek esnasında eğlenceli birkaç hikaye bile anlattı. Yemekten sonra keyifle masayı topladı, ve bulaşıkları tek başına yıkayıp durulamakta ısrar etti.

Okumaya devam et Osho Farkındalık Öyküleri

Korku 15 Santimden Daha Derin Değildir!

e-motivasyon.net_kisisel_gelisim_oykuleri_osho_hikayeleri

Geceleyin yürümekte olan bir adamın ayağı kaymış ve kayadan düşmüş. Orada çok derin bir uçurum olduğunu bilen adam yüzlerce metre düşmekten korktuğu için, kayanın üzerinde olan bir dala tutunmuş. Gecenin karanlığında dipsiz uçurumdan başka hiçbir şey göremiyormuş. Bağırmış, sadece kendi sesi yankılanmış; onu duyacak kimse yokmuş.
Adamın bütün bir gece boyunca nasıl bir işkence yaşadığını tahmin edebilirsin. Her an ölümün soluğunu hissetmiş, elleri soğuyormuş, gücünü kaybediyormuş… gün ağarırken aşağıya bakıp gülmüş; uçurum falan yokmuş! Sadece on beş santim aşağıda bir kaya varmış. Bütün gece orada uyuyabilir, rahatça dinlenebilirmiş – kaya o kadar büyükmüş – ama bütün gecesi bir kabusa dönüşmüş.
Kendi deneyimimden yola çıkarak konuşuyorum: Korku on beş santimden daha derin değil. O dala tutunup hayatını bir kabusa çevirme ya da dalı bırakıp ayaklarının üzerinde durma arasındaki tercih tamamen sana kalmış.

Korkacak bir şey yok!

Osho – Cesaret
t>

Gerçek Arkadaş

Yakın zamanlarda bir dükkân açmış olan bir adam, dükkânının tepesine “Burada Taze Balık Satılır” yazan büyük bir tabela astı.

Yanına bir arkadaşı geldi ve dedi ki “Tabelada neden ‘Burada’ yazıyor?” Adam “Burada” kelimesini tabeladan kaldırdı.
Okumaya devam et Gerçek Arkadaş

Ters Etki Kanunu

Emile Coue, Ters Etki Kanunu adını verdiği bir kuralı keşfetti. Bazı şeyler vardır ki, yapmaya çalıştığın zaman tam tersi olur. Eğer yapmaya kalkışmazsan yapmayı başarabilirsin. Uyumak istiyorsun – ne yapabilirsin? Uyumak herkesin temel hakkıdır; ama ne yapabilirsin? Polisten yardım mı isteyeceksin? Uyuyamadığın zaman ne yapacaksın? Ne yaparsan yap rahatın kaçacak; çünkü tüm o çabaların uykuyu engelleyecek. Uyku çabasızlık durumudur. Tamamen rahatlarsan, hiçbir şey yapmadan, yavaş yavaş uykuya dalarsın. Ona doğru yürüyemezsin; ancak sürüklenirsin. Bu iş bilinçli çabayla olmaz.
Okumaya devam et Ters Etki Kanunu

Özdeşleşmek – Osho’dan Eski Bir Hikaye

Eski bir hikaye vardır… Memleketinden gitmiş olan bir adam geri gelir ve evinin yandığını görür. Bu şehirdeki en güzel evlerden biriydi ve adam evi çok seviyordu. Pek çok insan eve iki kat fiyat vermeye hazırdı; fakat adam hiçbir fiyatı kabul etmemişti ve şimdi ev gözlerinin önünde yanıyordu. Binlerce kişi toplanmıştı; ama hiçbir şey yapılamıyordu.

Okumaya devam et Özdeşleşmek – Osho’dan Eski Bir Hikaye

Girmek Yasaktır!

Köyün polisi bütün gün balık tuttuktan sonra eve dönen oğlunu yolda durdurdu. “Şansın yaver gitti mi, oğlum?” diye sordu.
“Evet baba,” dedi çocuk, sepetini açıp yarım düzine alabalığı göstererek.
“Bu harika! Bunları nerede yakaladın?”
“Hemen şu aşağıda, baba. Başında ‘Özel Mülk’ yazan patikadan aşağı yürüyorsun, sonra ‘ Girmek Yasaktır’ levhasına gelene kadar gidiyorsun. Biraz aşağıda, kenarında ‘Balık Tutmak Yasaktır’ yazan ufak bir göl var – işte orası!”

Unutma; senden başkası karar veremez. Tüm kanunlar, emirler, ahlak kuralları sadece seni öldürmeye yarar. Sen kendi adına karar vermek zorundasın. Kendi hayatına sen hakim olmalısın. Aksi taktirde hayat gelip kapını çalar ve seni asla evde bulamaz – sen hep başka bir yerde olursun.

OSHO “Martıları Seven Adam”